Connect with us
klimatyzowane pomieszczenie
Artykuł sponsorowany

Porady

Pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu? Sprawdź, jak dbać o gardło!

Użycie klimatyzatora to czasami jedyny skuteczny sposób na obniżenie temperatury powietrza tak, aby ułatwić pracę w biurze czy odpoczynek po pracy w domu. Jednak poza ulgą w upałach, długotrwałe przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu może niestety przynieść ze sobą problemy ze strony gardła. Jak radzić sobie z podrażnionym przez klimatyzację gardłem? Wyjaśniamy.

Jak klimatyzacja wpływa na gardło?

Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie powietrze jest suche i zimne, może sprzyjać nadmiernemu wysuszeniu gardła. Problemem może być też kiepska wentylacja pomieszczenia, co sprzyja gromadzeniu się kurzu, który może nasilać podrażnienia obrębie strun głosowych[1].

Jakie problemy z gardłem są skutkiem klimatyzacji?

Długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych biurach czy pokojach może wywoływać takie dolegliwości, jak:

 • chrypka;
 • bóle gardła;
 • kaszel;
 • uczucie drapania i swędzenia w gardle.

Dodatkowo podrażnienia spowodowane oddychaniem zbyt suchym i zimnym powietrzem mogą sprzyjać infekcjom wirusowym i bakteryjnym gardła. Niekiedy również nasilają objawy alergii na kurz czy inne alergeny wziewne[1].

Jak radzić sobie w klimatyzowanym pomieszczeniu?

Przebywając przez dłuższy czas w klimatyzowanym pomieszczeniu, trzeba pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody. Pomocne mogą się okazać także m.in. zioła nawilżające na gardło czy płukanki z soli fizjologicznej.

Pij dużo wody

Picie odpowiedniej ilości wody to podstawowy sposób na utrzymanie odpowiedniego nawilżenia błony śluzowej gardła. Jest to niezwykle ważne dla osób cierpiących z powodu podrażnień spowodowanych suchym, klimatyzowanym powietrzem. Zaleca się, aby wypijać każdego dnia minimum 2 litry wody dziennie, natomiast optymalnie jest to 2,7-3,7 litrów na dobę[2].

Stosuj produkty nawilżające do gardła

Tabletki do ssania, pastylki czy spray’e na gardło dostępne bez recepty mogą być bardzo pomocną bronią w walce z suchością gardła związaną z klimatyzacją. Mają one składniki o działaniu nawilżającym i łagodzącym podrażnienia.

Jednym z takich produktów jest Cevitt Gardło. Są to tabletki nawilżające gardło do ssania, które zawierają m.in. hialuronian sodu, karbomer i ksantan. Te substancje, w połączeniu z pozostałymi składnikami preparatu, tworzą na powierzchni błony śluzowej gardła ochronną, żelową powłokę, która zapobiega jej nadmiernemu przesuszeniu i tym samym — dalszemu pogłębianiu się podrażnień.

Wychodź na zewnątrz

Jeżeli jest to możliwe, staraj się jak najczęściej wychodzić z klimatyzowanego pomieszczenia, aby móc pooddychać świeżym, ciepłym powietrzem na zewnątrz. Może to pomóc zapobiec rozwojowi podrażnień i nadmiernego wysuszenia błony śluzowej gardła.

Oddychaj nosem

Czy sposób oddychania ma znaczenie? Okazuje się, że tak. Podczas oddychania nosem powietrze dostające się do dróg oddechowych jest oczyszczane i odpowiednio nawilżane[3]. Jest to więc sposób preferowany dla osób, które długi czas spędzają w klimatyzowanym, suchym pomieszczeniu — oddychanie przez gardło niestety nie niesie ze sobą takich korzyści.

Pij herbatki ziołowe

Tradycyjne napary ziołowe mogą przynieść sporą ulgę w suchości gardła i podrażnieniom. Mają one właściwości przeciwzapalne, nawilżające i ściągające.

Wśród najpopularniejszych ziół na gardło wymienia się m.in.:

 • prawoślaz lekarski;
 • malwę czarną;
 • babkę lancetowatą;
 • szałwię;
 • jeżówkę;
 • lukrecję;
 • rumianek[4].

Płukaj gardło solą i octem

Płukanie gardła solą to kolejny dobry sposób na poprawę nawilżenia gardła i złagodzenie dolegliwości związanych z przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach[4]. Można w tym celu użyć soli fizjologicznej, lub stworzyć samodzielnie roztwór do płukania gardła, rozpuszczając łyżeczkę soli kuchennej w szklance ciepłej wody. Taką miksturą należy płukać gardło przez około 30 sekund raz na godzinę[4].

Podobny efekt można uzyskać, używając do płukania gardła łyżkę stołową octu jabłkowego, rozcieńczoną w szklance ciepłej wody[4].

Sięgnij po miód

Miód to produkt, który zapewne większość z nas ma w kuchni. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, nawilżającym i ściągającym może być nieocenioną pomocą w walce z podrażnionym przez klimatyzację gardłem[4]. Można go dodawać do herbat, jogurtów czy kleiku z siemienia lnianego.

Klimatyzowane pomieszczenia to wyzwanie dla gardła, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji, możesz poradzić sobie z dokuczliwymi dolegliwościami.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent Fairpharm Vertriebs Niemcy. Podmiot odpowiedzialny/Dystrybutor Alpen Pharma Polska.

Bibliografia:

 1. Howard T., Lee’s Air, Plumbing, and Heating [na:] „Lee’s Air”, https://leesair.com/what-causes-sore-throat-from-air-conditioning/, 10 września 2021 r., dostęp 20 czerwca 2024 r.
 2. How much water do you need to stay healthy? [na:] „Mayo Clinic”, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/water/art-20044256, 2022 r., dostęp 20 czerwca 2024 r.
 3. Benisek A., What to Know About Mouth Breathing [na:] „WebMD”, https://www.webmd.com/oral-health/mouth-breathing, 24 czerwca 2019 r., dostęp 20 czerwca 2024 r.
 4. Franziska Spritzler, 15 natural remedies for a sore throat [na:] „Medicalnewstoday.com”, https://www.medicalnewstoday.com/articles/318631#apple-cider-vinegar, 17 czerwca 2020 r., dostęp 20 czerwca 2024 r.

Reklama

Popularne

Reklama
To Top