Connect with us
sebastian chmara
Fot. Instagram @sebastianchmara_pl

Sport

Sebastian Chmara – co wiadomo o ekspercie sportowym TVP?

Sebastian Chmara – co wiemy o byłym lekkoatlecie, ekspercie TVP i działaczu sportowym? W tym newsie znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje.

Kim jest Sebastian Chmara?

Sebastian Chmara jest byłym lekkoatletą, jednym z najlepszych polskich wieloboistów, halowym mistrzem świata i Europy w siedmioboju. Pochodzi z Bydgoszczy.

Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy.

Obecnie jest jednak znany szerszej publiczności przede wszystkim jako działacz sportowy oraz ekspert Telewizji Polskiej w zakresie lekkoatletyki.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Sebastian Chmara (@sebastianchmara_pl)

Kariera sportowa

Na początku kariery Sebastian Chmara miał krótki epizod z kajakarstwem. Później jednak zaczął trenować lekkoatletykę. W swoim dorobku medalowym na arenie międzynarodowej ma dwa złote medale i jeden srebrny. W 1995 roku zajął drugie miejsce na Uniwersjadzie w japońskiej Fukuoce. Dwa złota pochodzą z Halowych Mistrzostw Europy w 1998 roku w Walencji oraz Halowych Mistrzostw Świata w Maebashi rok później. To oczywiście największy sportowy sukces w karierze Chmary.

Gorzej szło mu na mistrzostwach świata na otwartym stadionie – w Goeteborgu w 1995 r. nie ukończył konkurencji, natomiast w Atenach w 1997 kontuzja wykluczyła go z biegu płotkarskiego. Na mistrzostwach Eyropy w Budapeszcie (1998) znów nie ukończył konkurencji z powodu kontuzji. Bez powodzenia startował również w Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. Zawody zakończył na 15. miejscu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Przemysław Babiarz - co wiadomo o popularnym dziennikarzu TVP?

Zdobywał medale mistrzostw Polski seniorów – dwa złote w dziesięcioboju (1991 i 1994), srebro (1990) i brąz (1990). Wywalczył również brązowy medal mistrzostw Polski w skoku o tyczce (1997). Czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podiom w halowych mistrzostwach Polski w siedmioboju. Ponadto wywalczył na hali jeszcze dwa srebra – w 1999 r. w skoku o tyczce, a w 2001 r. ponownie w siedmioboju.

Chmara na stałe zapisał się w historii polskiego sportu – był pierwszym polskim lekkoatletą, który w dziesięcioboju osiągnął wynik ponad 8500 punktów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Sebastian Chmara (@sebastianchmara_pl)

Wiek, rodzina, dzieci

Sebastian Chmara urodził się 21 listopada 1971 roku, w tym roku skończy więc 50 lat.

Od 1992 roku jest w związku małżeńskim z Sylwią Chmarą. Kobieta pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ.

Para ma dwójkę dzieci – Sebastiana (ur. 1999 r.) i Paulinę (ur. 1992). Syn od 12. roku życia trenował wielobój. Od 2017 roku specjalizuje się w skoku o tyczce. Do swoich sukcesów może zaliczyć póki co mistrzostwo Polski juniorów z 2018 roku i brązowy medal halowych mistrzostw Polski seniorów (również 2018 rok).

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Sebastian Chmara (@sebastianchmara_pl)

Co robił po zakończeniu kariery?

Sebastian Chmara po zakończeniu kariery zajął się działalnością sportową. Był trenerem, a także prezesem CWZS Zawisza Bydgoszcz. Od 2009 roku pełni funkcję wiceprezesa ds. marketingu, sponsoringu i PR w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. W 2011 roku zakończył pracę jako prezes CWZS Zawisza Bydgoszcz, aby objąć stanowisko wiceprezydenta Bydgoszczy ds. sportu i promocji. Po dwóch latach zrezygnował z tej posady.

Zaliczył nawet przygodę z filmem. W 2003 wystąpił w epizodycznej roli w serialu „Sąsiedzi”.

Od wielu lat jest ekspertem i komentatorem TVP Sport. Pierwszy epizod z komentowaniem miał jeszcze w trakcie kariery sportowej. W 1999 roku wraz z Włodzimierzem Szaranowiczem, Przemysławem Babiarzem i Markiem Jóźwikiem komentował halowe mistrzostwa świata w Moebashi, w których sam uczestniczył zdobywając złoty medal.

W ławce komentatorskiej najczęściej zasiada u boku Przemysława Babiarza.

Sebastian Chmara w mediach społecznościowych

Sebastian Chmarę możecie obserwować na Instagramie, gdzie występuje jako @sebastianchmara_pl. Obserwuje go tam nieco ponad 1,4 tys. osób. Pokazuje tam zdjęcia z pracy, dzieli się również tym, jak spędza czas wolny. Czasami znajdziemy też zdjęcia z rodziną.

Nie ma natomiast strony na Facebooku, a profilu na Twitterze nie prowadzi już od ponad roku.

5/5 (liczba głosów: 3)
Reklama

Popularne

Reklama
To Top