Connect with us
marcin budkowski
Fot. Instagram @marcinbudkowskif1

Telewizja

Marcin Budkowski. Kim jest ekspert F1 w Viaplay?

Kim jest Marcin Budkowski, ekspert od Formuły 1 w Viaplay? W newsie znajdziecie najważniejsze informacje na temat jego rozbudowanej kariery zawodowej oraz życia prywatnego.

Kim jest Marcin Budkowski?

Kim jest Marcin Budkowski, który pojawił się jako ekspert Formuły 1 w Viaplay? Postać jest doskonale znana zagorzałym fanom „królowej sportów motorowych”, ale nieco mniej tym, którzy skupiają się wyłącznie na wyścigach.

Budkowski jest polskim inżynierem samochodowym i byłym dyrektorem wykonawczym zespołu Renault/Alpine w Formule 1. Na szczegółach technicznych tego sportu zna się więc, jak mało kto w Polsce.

Ukończył studia inżynierskie na renomowanej École Polytechnique we Francji, a także studia magisterskie z Aeronautyki na wiodącej europejskiej uczelni w Tuluzie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Marcin Budkowski (@marcinbudkowskif1)

Kariera zawodowa

Marcin Budkowski rozpoczął swoją karierę zawodową w 2001 roku w Prost Grand Prix, gdzie pracował jako inżynier ds. aerodynamiki. Następnie przez kilka lat pracował w Scuderii Ferrari, gdzie pełnił kilka ważnych funkcji. Na początku pracował tam jako aerodynamik, a następnie jako szef zespołu inżynierów ds. aerodynamiki. Miał więc swój realny udział w ostatnich sukcesach stajni z Maranello – mistrzostwach Kimiego Raikkonena i Michaela Schumachera.

W 2007 roku przeniósł się do McLarena, gdzie pracował przez kolejne blisko siedem lat. Przechodził tam kolejne szczeble awansu zawodowego, zaczynając od starszego inżyniera ds. aerodynamiki, a kończąc na szefowaniu całym działem aerodynamiki, składającym się ze 100 osób. Już wtedy było wiadomo, że Polak jest znaczącym graczem w świecie inżynierii Formuły 1.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Geri Halliwell. Kim jest żona Christiana Hornera? Wiek, dzieci, kariera

W 2014 roku zaczął pracę w Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA), gdzie – podobnie jak wcześniej – piął się po kolejnych szczeblach. W lutym 2017 roku został szefem całego departamentu technicznego Formuły 1, będąc kluczową postacią w planowaniu przyszłych technicznych oraz sportowych przepisów tego sportu.

2018 rok przyniósł przenosiny do zespołu F1 Renault, gdzie pracował jako dyrektor wykonawczy, zarządzając całą fabryką zespołu w Enstone (750 osób). Po przemianowaniu zespołu na Alpine został także formalnym szefem zespołu i brał udział we wszystkich najważniejszych dyskusjach dotyczących Formuły 1. Pracę zakończył tam w 2022 roku.

Obecnie najprawdopodobniej jest na przymusowym okresie zakazu konkurencji po pracy w Alpine. Na LinkedIn ma wpisane, że zakończył ją oficjalnie w sierpniu 2022 roku, więc najprawdopodobniej jego nowe wyzwanie poznamy w sierpniu 2023 roku.

Wiek, partnerka, dzieci

Ile lat ma Marcin Budkowski? Mężczyzna urodził się 6 kwietnia 1973 roku w Warszawie, ma więc 49 lat.

Kim jest żona Marcina Budkowskiego? Marcin Budkowski nie ma żony, ale od wielu lat jest w związku z Agnieszką Kaczmarską. Kobieta także prowadzi publiczne życie, więc ewidentnie można w tym przypadku mówić o parze powszechnie znanych ludzi.

Partnerka Marcina Budkowskiego zajmuje się dietetyką, jogą oraz jest trenerem personalnym. Swoje usługi świadczy w Warszawie, ale także w Londynie i na Ibizie. Jest także popularną Instagramerką, bowiem obserwuje ją już ponad 31,5 tys. osób. Jej konto to @bodyhubofficial.

Nie wiadomo, czy para ma jakieś dzieci.

Marcin Budkowski w mediach społecznościowych

Marcina Budkowskiego możecie obserwować na Instagramie. Jest tam obecny jako @marcinbudkowskif1 i zebrał dotąd niecałe 6 tysięcy obserwujących. Dzieli się tam głównie swoim życiem zawodowym, ale znajdziecie także pojedyncze fotografie z życia prywatnego. A raczej dzielił, bo nie zamieścił żadnego posta od bardzo dawna.

3.7/5 (liczba głosów: 3)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top