Connect with us
meble z palet

Porady

Meble z palet – proste, a efektowne. Wszystko, co musisz wiedzieć

Szukasz nowych mebli na taras, do grodu, a nawet do domu? Masz ochotę na coś oryginalnego? W takim razie być może dobrym pomysłem będą meble wykonane z palet. Świetnie wyglądają, a dodatkowo niewiele kosztują.

Meble z palet to aktualnie niezwykle popularny trend, szczególnie wśród zwolenników ekologii. Jeśli masz trochę wolnego czasu i chęć wykonania czegoś samemu, majsterkowanie sprawia Ci frajdę, być może to pomysł dla Ciebie. Podpowiemy jakie są wady i zalety tego typu mebli, gdzie szukać palet i jak o nie dbać.

Skąd wziąć palety? Na co zwrócić uwagę?

Ponieważ szukamy palet na własny, domowy użytek, na pewno nie kupimy ich w fabrykach, które sprzedają je dużym firmom transportowym. Najlepszym wyjściem jest szukanie skupu palet w najbliższej okolicy. Bez problemu palety kupimy również w Internecie. Oczywiście palety są zwykle używane, a więc wybierając takie rozwiązania wpasowujemy się w obecny trend zero-waste. Zachęcająca jest również cena – koszt jednej takiej palety to zwykle kilkanaście złotych.

Wybierając palety pamiętajmy o ich wymiarach. Palety mają trzy zestandaryzowane wymiary – 1200×800×144 mm, 800×600×144 mm oraz 1200×1200×144 mm. Możemy też szukać palet o innych wymiarach, które powstały na specjalne zamówienie klienta. Poza tym obecnie nie brakuje firm, które wykorzystując panujący trend wykonują palety o niestandardowych wymiarach z przeznaczeniem właśnie pod meble paletowe. Koszt takiej palety jednak znacznie wzrasta w porównaniu do palet używanych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak pielęgnować drewniane meble olejowane i lakierowane? Porady

Palety różnią się również ładownością, która zaczyna się od 50 kg. Natomiast najpopularniejsze w Polsce tzw. europalety wytrzymują nacisk nawet do 1000 kg, dlatego są najczęściej wybierane.

Warto również zwracać uwagę na jakość palety, z tego powodu lepszym wyborem są jednak zakupy stacjonarne. Palety różnią się od siebie wielkością i grubością desek, odstępami między nimi. Najlepiej wybierać palety grube i nieuszkodzone, w przeciwnym wypadku meble z palet mogą być niestabilne i szybko ulec uszkodzeniu.

meble z palet

Meble z palet w wystroju vintage wyglądają po prostu świetnie

Meble z palet – łóżko, kanapa, stolik. Możliwości jest dużo

Palety świetnie sprawdzają się we wnętrzach oraz ogrodach i tarasach. Przy odrobinie kreatywności i zręczności można z nich zrobić prawie wszystko. Bez problemu stworzysz fotel, krzesło, stolik, sofę czy łóżko. Do łóżka wystarczy dokupić materac, a do sofy poduszki, aby mebel po odpowiednim przygotowaniu palety, mógł pełnić swoją funkcję.

Jakie są zalety palet poza ich ceną? Uszkodzoną paletę bez problemu można zastąpić nową. Jeśli masz ochotę na zmiany bez problemu można wymienić np. kolor poduszek lub przemalować palety na inny kolor, bez konieczności wydawania dużych sum pieniędzy na nowe meble.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Kwiaty na słoneczny lub zacieniony balkon – co wybrać w zależności od stanowiska?

Jak zrobić meble z palet? Przygotowanie mebli z palet

Po zakupieniu odpowiednich palet możemy przystąpić do wykonania mebli. Podstawą jest przygotowanie projektu oraz skompletowanie wszystkich potrzebnych narzędzi.

Na początku należy zadbać o to, żeby drewno było suche, nie mamy bowiem pewności w jakich warunkach były przechowywane palety, a niedosuszone będą narażone na szybsze uszkodzenia. Palety najlepiej zostawić przez kilka dni w suchym miejscu. Następnie palety należy zeszlifować używając papieru ściernego, albo szlifierki. Z palety nie powinny wystawać żadne drzazgi, gwoździe itp.

łóżko z palet

Łóżko z palet to dobry pomysł na oryginalny wystrój sypialni

Kolejnym krokiem jest impregnacja, która jest szczególnie przydatna jeżeli planujemy używać mebli na zewnątrz. Użyjemy do tego lakieru lub bejcy. Palety możemy również pomalować farbą, jeżeli tylko mamy ochotę na zmianę jej koloru z oryginalnego drewna. Istnieją również farby bezbarwne, których warto użyć, bowiem dodatkowo zabezpieczą powierzchnię.

Kiedy palety wyschną można przystąpić do końcowego etapu. Możemy ją skręcić zgodnie z przygotowanym projektem używając do tego wkrętów do drewna. Do mebli można dodawać różne gadżety wg uznania np. kółka, aby meble można było łatwo przesuwać, czy też oświetlenie LED. Następnie dodajemy wybrane dodatki i mebel jest praktycznie gotowy.

Dbanie o takie meble jest niezwykle proste. Wystarczy je od czasu do czasu przetrzeć mokrą ściereczką i odkurzyć, aby pozbyć się kurzu i innych zabrudzeń.

5/5 (liczba głosów: 3)
Continue Reading
Zobacz również:
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Popularne

Reklama
To Top